Czy kiedykolwiek myślałeś o zbudowaniu domku ogrodowego lub domku narzędziowego na swojej posesji za niewielkie pieniądze? W takim razie powinieneś spróbować zbudować go samodzielnie. W tym artykule przeczytasz kilka wskazówek, jak samodzielnie, szybko i, co najważniejsze, łatwo zbudować wymarzony domek ogrodowy.
Jakie są rodzaje domków ogrodowych
Istnieje kilka rodzajów domków ogrodowych, które można zbudować samodzielnie lub kupić. Pytanie jednak, co wolisz na swojej działce, a także ile jesteś skłonny wydać na domek ogrodowy.
Najtańszą opcją w tym przypadku jest plastikowy domek ogrodowy, który jest niezwykle łatwy w montażu i utrzymaniu. Ale oczywiście jego żywotność jest najkrótsza w porównaniu z metalowym lub drewnianym domkiem ogrodowym.
Metalowy domek ogrodowy jest znany ze swojej odporności na warunki atmosferyczne i łatwości konserwacji, co oczywiście zwiększa jego trwałość. Pomiędzy drewnianym i plastikowym typem domku ogrodowego, metalowy może wytrzymać znacznie dłużej. W porównaniu do drewnianych domków ogrodowych, są one nieco tańsze, ale ich styl i materiały sprawiają, że wyróżniają się nieco z naturalnego otoczenia.
Z drugiej strony, drewniane domki ogrodowe lub domki narzędziowe stały się najpopularniejszym rodzajem takich konstrukcji ogrodowych, które powstają w większości ogrodów. Z jednej strony zyskały one swoją przychylność dzięki temu, że są tańsze w porównaniu do konstrukcji metalowych, ale także zaskoczą Cię swoją przyzwoitą trwałością. Zwłaszcza jeśli wiesz, jak o nie dbać. Obejmuje to impregnację lub malowanie. Nie trzeba dodawać, że drewniany domek ogrodowy wykonany jest z naturalnych materiałów, dzięki czemu będzie pasował do ogrodu w mgnieniu oka. Być może jeszcze lepszą wiadomością jest fakt, że takiego drewnianego domku ogrodowego wcale nie trzeba kupować. Przy odrobinie wyobraźni, umiejętności i kilku dodatkowych kawałkach drewna można zbudować go samodzielnie i zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.
Jedną z opcji, którą można również wybrać jako alternatywę dla klasycznych domków ogrodowych czy narzędziowych są wiaty plandekowe, które mają naprawdę szerokie zastosowanie. Więcej o wiatach plandekowych przeczytasz w naszym artykule poniżej.
Jak samodzielnie i tanio zbudować domek ogrodowy!
Jeśli chcesz zbudować domek ogrodowy samodzielnie i niedrogo, zdecydowanie powinieneś postawić na drewniany. Zaskoczy Cię on swoją trwałością, a także doskonale wkomponuje się w naturalne otoczenie. Jeśli więc zdecydujesz się na budowę drewnianego domku ogrodowego, najlepszym rodzajem drewna będzie dąb, buk lub akacja, ponieważ te gatunki drewna są bardzo mocne i trwałe.
- Po wybraniu odpowiedniego gatunku drzewa, przed rozpoczęciem budowy należy również sprawdzić w urzędzie (budowlanym, miejskim), czy na taką samodzielną budowę na własnej działce potrzebne jest pozwolenie na budowę. Zazwyczaj jednak, o ile wysokość budynku nie przekracza 5 metrów, a powierzchnia zabudowy 25 m2, można budować bez pozwolenia.
- Jeśli nie chcesz, aby Twój drewniany domek ogrodowy był przymocowany na stałe, zaleca się użycie betonowej płyty, kostki brukowej lub żwiru jako podstawy. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się zbudować domek ogrodowy na twardym gruncie, użyj betonowych stóp lub drewnianych belek jako podstawy.
- Następnym krokiem jest zbudowanie szkieletu domu. Postępuj zgodnie z instrukcjami, które znajdziesz, aby złożyć ramę z drewnianych klocków. Upewnij się, że konstrukcja jest równa i prostopadła. Następnie poszyj ramę – czyli zamontuj drewniane deski na ramie.
- Następnie jest sam dach. Można go zmontować w następujący sposób: należy przygotować konstrukcję, po prostu układając cieńsze łaty dachowe z przerwami wynoszącymi około pół metra. Aby zapobiec ich pękaniu, zalecamy ich wcześniejsze nawiercenie. Doskonałym materiałem dachowym jest na przykład blacha falista, którą następnie przykręca się do tak przygotowanej konstrukcji. Nakładając na siebie różne części arkuszy, upewnij się, że jest co najmniej 20 cm zakładki, aby zapobiec wyciekom wody.
- Jako ostatnie zadanie przed pracami wykończeniowymi jest posadowienie drzwi. Przykładowo, decydując się na wykorzystanie płyt OSB, które są bardzo popularnym materiałem budowlanym, podczas samodzielnej budowy domku ogrodowego, można wyciąć otwór w jednej ścianie, następnie dodać zawiasy i zamek oraz zlecić montaż drzwi.
Wykończenie jest również bardzo ważne, gdy budujesz drewniany domek ogrodowy na narzędzia lub cokolwiek innego, co budujesz samodzielnie. Drewno jest materiałem, który należy dokładnie zaimpregnować, aby mogło służyć przez wiele lat. Stosuj różne impregnaty, lakiery i powtarzaj te czynności przynajmniej raz w roku. Drewniany domek ogrodowy odwdzięczy się długą żywotnością.
Wiaty jako domki ogrodowe: zalety i wady
Ale najlepszą alternatywą dla samodzielnego budowania domku ogrodowego może być po prostu szopa z plandeki. Taka konstrukcja może kosztować stosunkowo tanio, a przede wszystkim bardzo szybko i łatwo.
Wiaty te to tak naprawdę proste konstrukcje z ocynkowanego metalu, które pokryte są bardzo trwałymi plandekami PCV. Ich zastosowanie jest różnorodne, czy to jako garaż, alternatywa dla domku ogrodowego, miejsce do przechowywania, warsztat i wiele innych.
Są odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają wystarczającą ochronę przed deszczem, wiatrem i słońcem. Inną ich bezkonkurencyjną zaletą jest na przykład szybki montaż lub demontaż, co z pewnością docenisz, jeśli chcesz zbudować swój domek ogrodowy samodzielnie, w jak najkrótszym odstępie czasu. Taki montaż hali plandekowej może ci bowiem zająć zaledwie jeden dzień. Nie musisz kupować żadnych dodatkowych materiałów budowlanych, okien, wkrętów, nie musisz kupować różnego rodzaju narzędzi itd. W razie potrzeby można ją przenieść w inne miejsce, a także rozbudować, jeśli nie jest już wystarczająco duża.
Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy i nawet hale żaglowe mają swoje wady. Chociaż charakteryzują się długą żywotnością, w porównaniu do budynków murowanych lub murowanych domków ogrodowych ich żywotność jest znacznie krótsza. Kolejną wadą może być estetyka. Drewniane altany ogrodowe są ogólnie uważane za bardziej estetyczne niż altany brezentowe. Drewno ma naturalny wygląd, który pasuje do ogrodu. Szopy z plandeki mają bardziej industrialny wygląd, który nie każdemu może przypaść do gustu. Ale oczywiście, jeśli komuś się to nie podoba, to tylko taki drobny szczegół.
Samodzielna budowa domku ogrodowego w zaledwie kilka dni
Budowa własnego domku ogrodowego może wymagać wiele czasu i wysiłku. Na szczęście istnieje sposób na zbudowanie altany ogrodowej w zaledwie kilka dni, dzięki zastosowaniu wiaty plandekowej.
Tradycyjne altany ogrodowe wymagają wielu przygotowań i prac budowlanych, które mogą zająć kilka miesięcy. Jeśli chcesz mieć domek ogrodowy wykonany z betonu, potrzeba czasu na zdobycie materiałów, przygotowanie fundamentów, zbudowanie ścian i montaż dachu.
W przeciwieństwie do tego, szopa z plandeki oferuje szybką alternatywę. Takie altany można budować znacznie szybciej, dzięki czemu altana ogrodowa jest gotowa w ciągu kilku dni zamiast kilku miesięcy. Ich łatwość montażu oznacza, że można sobie z tym poradzić bez żadnego wcześniejszego doświadczenia.
Zbudowanie altany ogrodowej w zaledwie kilka dni przy użyciu plandeki jest rzeczywistością. Możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i energię. Jeśli nie chcesz czekać przez długi czas i zajmować się kosztownymi pracami budowlanymi, zdecydowanie powinieneś rozważyć tę alternatywę.
Budowa domku ogrodowego – podsumowanie
Samodzielna budowa szopy ogrodowej to świetny sposób na stworzenie miejsca na narzędzia lub coś zupełnie innego, na świeżym powietrzu, a co najważniejsze w rozsądnej cenie. Wybierając rodzaj domku do zabawy, ważne jest, aby rozważyć wszystkie opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, preferencjom i finansom. Przy odpowiednim planowaniu i przygotowaniu można poradzić sobie z budową bez profesjonalnej pomocy. Jednak wiata z plandeki może być najszybszą i naprawdę ciekawą alternatywą, o długiej żywotności. To oczywiście od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz. Zainspiruj się naszymi poradami i zbuduj swój wymarzony domek ogrodowy, który będzie Ci służył przez wiele lat, szybko i samodzielnie.